Filtruj według

Cena

Cena

  • 4 523,00 zł - 6 899,00 zł

Zmywarki wolnostojące

Pokazano 1-5 z 5 pozycji

O zaletach posiadania zmywarki można by długo mówić, dlatego nie dziwi, że coraz częściej stają się podstawowym elementem wyposażenia naszej kuchni. Po zjedzeniu doskonałego posiłku większość z nas najchętniej kontynuowałoby relaks, oddając się jakimś przyjemnym czynnościom, a  zmywanie niestety do takich nie należy. Częściej jest to przykry obowiązek, ale dzięki zmywarce wystarczy włożyć naczynia do środka i nacisnąć przycisk, aby po jakimś czasie wyjąć czyste, suche talerze czy sztućce. W porównaniu z tradycyjnym zmywaniem dochodzi też oszczędność wody, a co za tym idzie pieniędzy oraz zasobów naszej planety.

Przed każdym zakupem warto się zastanowić, jakie mamy potrzeby i jaki sprzęt AGD będzie dla nas najbardziej odpowiedni. W sklepie 13vip.pl chcielibyśmy Ci dać kilka wskazówek na co zwrócić uwagę kupując zmywarkę.

Czym różni się zmywarka do zabudowy od wolnostojącej?

Zmywarki do zabudowy można łatwiej wkomponować w wystrój naszej kuchni, jednak kupując wersję wolnostojącą mamy większą swobodę w tym, gdzie ustawić w nawet w małej kuchni zmywarkę. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce po dowolnej strony zlewu i gotowe. Dodatkowo dochodzi tu łatwość montażu urządzenia, a także jego demontażu – na przykład w razie potrzeby serwisowania. Producenci dbają też o bogaty wybór kolorów i różnorodny styl dlatego z pewnością można już wybrać coś pasującego do naszego stylu.

Jaka pojemność? 45 czy 60 cm?

Szczególnie osoby mieszkające w pojedynkę lub we dwoje zastanawiają się, kiedy zmywarka się opłaca? Nowoczesne urządzenia posiadają inteligentne funkcji i programy, które pozwolą na zmywanie połowy załadowanego wsadu. Pozwala to na oszczędność wody i energii, dlatego nawet mając stosunkowo mało naczyń, warto zainwestować w zmywarkę. W takim wypadku poleca się wersję o szerokości 45 cm. Co prawda standardem są raczej urządzenia o szerokości 60 cm, ale te mniejsze na pewno można sprowadzić pod indywidualne zamówienie.

Jeżeli chodzi o pojemność zmywarki, producenci podają często ilość kompletów naczyń, które może pomieścić. Zazwyczaj jest to między 11, a 16 kompletów. Jeden komplet powinien oznaczać zestaw: 1 dużego talerza, 1 talerza na zupę, 1 talerzyka deserowego, 1 szklanki, 1 filiżanki, 1 kieliszka na wino, 1 noża, 1 łyżki i 1 łyżeczki.

Warto też zwrócić uwagę czy kupujemy zmywarkę z podnoszonym koszem. Umożliwi to nam swobodniejsze gospodarowanie przestrzenią, przydatne przy myciu większych naczyń.

Przydatne funkcje

Poza wspomnianą opcją mycia strefowego, nowoczesne zmywarki posiadają szereg funkcjonalności, o których warto powiedzieć kilka słów.

  • Program automatyczny – urządzenie samo rozpoznaje stopień zabrudzenia i dobiera odpowiednią ilość wody, temperaturę i czas zmywania;
  • Program eko lub ekologiczny – często ustawiany jako domyślny. Średnio trwa około 3 godzin, jest to program wydłużony, dzięki czemu ogranicza się zużycie energii i wody;
  • Program bio – zazwyczaj oznacza mycie w obniżonej temperaturze (ok. 50 stopni);
  • Program szybki – oznacza z kolei skrócony czas mycia (do około 30 minut), ale za cenę zwiększonego zużycia energii;
  • Program higieniczny lub wyparzania – skutecznie dezynfekuje naczynia, poprzez kilkukrotne mycie w temperaturze powyżej 60 stopni;
  • Program delikatny – dedykowany delikatnym kieliszkom lub naczyniom ze zdobieniami. Polega na myciu w obniżonej temperaturze około 30 stopni;
  • Mycie wstępne – zmywarka przez kilkanaście minut wstępnie płucze naczynia zimną wodą, aby lepiej domyć zaschnięte resztki;
  • Zabezpieczenie przed dziećmi – blokuje możliwość otworzenia drzwiczek podczas pracy urządzenia;
  • Opóźniony start -  załadowaną już zmywarkę można zaprogramować, by rozpoczęła mycie o konkretnej godzinie, na przykład kiedy nie będzie Cię w domu, aby nie przeszkadzał Ci hałas;
  • System AquaStop – w razie awarii odcina dopływ wody, dzięki czemu unikniesz zalania mieszkania;

Na co zwrócić uwagę kupując zmywarkę?

To co powinno nas głównie interesować przy kupnie zmywarki to jej zużycie energii i wody, a także poziom hałasu. Oczywiście ważna jest też estetyka i wymiary, ale o tym już co nieco pisaliśmy wyżej. Należy też pamiętać, że ogromnie ważne jest też odpowiednie zamontowanie urządzenia i eksploatacja zgodnie z instrukcją. Przykładowo stojąca krzywo zmywarka będzie o wiele głośniejsza, niż przewiduje to specyfikacja producenta. Pamiętajmy też o właściwej konserwacji i używaniu odpowiednich środków typu: tabletki do zmywania, sól, nabłyszczacz, płyn, odświeżacze itp.

  • Klasa energetyczna – wyróżnia się 7 klas energetycznych określających poziom zużycia energii i wody przez dane urządzenie. Najlepsze parametry posiadają sprzęty oznaczone symbolem A+++ i kolejno A++, A+ aż do litery D. Zmywarki z wyższą klasą są oczywiście droższe, ale przy intensywnym użytkowaniu koszt ten powinien się zwrócić w postaci niższych rachunków.
  • Poziom hałasu – każde urządzenie powinno mieć określony poziom generowanego hałasu wyrażony w decybelach. Warto o tym pamiętać wybierając odpowiedni sprzęt, aby nie być potem niemile zaskoczonym. Należy sobie uzmysłowić, że włączony odkurzacz to około 60 dB, z kolei ogólny szum w domu sięga 40 dB.
  • Klasa zmywania i suszenia – analogicznie jak przy klasach energetycznych, zmywarki są oznaczone klasami od A do G określającymi efektywność mycia i suszenia.
  • Wyposażenie – zasadniczą kwestią determinującą wygodę użytkowania jest wyposażenie i umiejscowienie koszy na naczynia. Najlepiej by były one wyjmowane, na kółkach lub prowadnicach. Przydatne mogę się okazać specjalne szuflady na sztućce oraz tace na mniejsze rzeczy. Warto też pomyśleć jak umiejscowiony jest panel sterowania – czy jest widoczny na zewnątrz, a może ukryty wewnątrz drzwiczek. Zwróć uwagę, czy wyświetlacz podaje czas do końca zmywania, czy poziom detergentu.